2. Förfarande
Förfarande
Titel: Service av ställverksutrustning
Beskrivning: Upphandlingen avser att leda fram till ett ramavtal för ställverksutrustning vilket även inkluderar beredskap för att säkerställa driften. Beställarens ska kunna göra tilläggsbeställningar utöver den fasta och rörliga ersättningen (kravspecifikationen), avseende ombyggnadsarbeten. Uppdraget kan även avse felavhjälpande och planerat underhåll under ramavtalstiden. Även andra arbeten med UPS och reservkraft kan komma att ingå. Beställaren ska besluta om eventuella reparationsåtgärder. Andra arbeten än det som ingår i de fasta arvodena för service kan komma att köpas av andra leverantörer, som exempelvis ombyggnader, nyinstallationer och planerat underhåll i direkt anslutning eller i ställverken. Beställaren avser att ingå ramavtal med en leverantör
Intern identifierare: 25SVOA318
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll, 50411300 Reparation och underhåll av elmätare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Service av ställverksutrustning
Huvudklassificering (cpv): 50411300 Reparation och underhåll av elmätare
Ytterligare klassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll, 31214000 Ställverk