Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Idrottsmaterial
Referensnummer: RS 2019/245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotlands upphandling avser ramavtal för avrop gällande idrottsmaterial i undervisningssyfte till regionens idrottshallar.
Beskrivning
Idrottsmaterial i denna upphandling avser lös utrustning som oftast används i undervisningssyfte, några exempel på produktområden nedan. Se även produktlista, bilaga 1.
— Bollsport
— Friidrott
— Friluftsmaterial
— Fitness, aerobic
— Vintersport
— Styrketräning
— Elektronisk utrustning
— Övrigt förbrukningsmaterial
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37411000 Vintersportutrustning, 37415000 Friidrottsutrustning, 37441700 Träningsbollar, 37442000 Vikt- och styrketräningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen