829002-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Systemstöd för lönegarantihandläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSystemstöd för lönegarantihandläggning
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att teckna ett avtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av licens, support och utveckling av systemstöd för lönegaranti handläggning. Ansvaret för utbetalningar av lönegaranti har flyttats från Länsstyrelsen till Skatteverket. Länsstyrelsen har ändå behov av att avsluta uppstartade ärenden. Avtalet ska täcka Länsstyrelsens behov under den avslutande perioden. Avtalet ska vara möjligt att skala ner under avtalstiden.
Intern identifierareD.nr: 115--50222-2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000