829317-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Arkitekter och tillhörande konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arkitekter och tillhörande konsulter
Beskrivning: Uppdraget avser ramavtal för Arkitekter och tillhörande konsulter i Lunds kommun. Samtliga i respektive delområde ingående tjänster kan avropas separat. Upphandlingen är indelad i 12 delområden, anbud kan läggas på ett eller flera delområden.
Intern identifierare: KS 2025/0722
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 79931000 Inredningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Teknisk Konsult
Beskrivning: Generell del, gäller samtliga delområden
Intern identifierare: 1816760-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Arkitekt Förvaltarprojekt
Beskrivning: Enligt upphandlingsunderlag
Intern identifierare: 1816762-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Arkitekt
Intern identifierare: 1816763-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Planarkitekt
Intern identifierare: 1816765-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Stadsbyggnadsutvecklare
Intern identifierare: 1816766-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Landskapsarkitekt, kvartersmark
Intern identifierare: 1816770-5
Huvudklassificering (cpv): 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Landskapsarkitekt, allmän platsmark
Intern identifierare: 1816776-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Inredningsarkitekt
Intern identifierare: 1816779-7
Huvudklassificering (cpv): 79931000 Inredningstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Ljusdesignskonsult
Intern identifierare: 1816780-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Tillgänglighetskonsult
Intern identifierare: 1816781-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Antikvariskt sakkunnig
Intern identifierare: 1816782-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Byggnadsantikvarie
Intern identifierare: 1816783-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Visualiseringskonsult
Intern identifierare: 1816789-12