82938-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hälsovårdstjänster – ST-SPUR granskningar i VGR
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: ST-SPUR granskningar i VGR
Beskrivning: Upphandling av ST-SPUR granskningar. Specialistutbildningsråd (SPUR) är en modell för extern granskning av specialiseringstjänstgöringens utbildningskvalitet inom alla specialiteter. Granskningen utgår från kraven på ST-utbildningen i Socialstyrelsens föreskrifter och allmänna råd samt specialitetsföreningarnas kriterier för god utbildning.
Intern identifierare: RS 2025-05351
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85112000 Stödtjänster på sjukhus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000