See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2025/943 Hällmyran, ny 400 kV-station
Beskrivning: Projektet omfattar nybyggnation (ny anslutningspunkt) av en 400 kV-station Hällmyran mellan Hällbacken och Bensbyn i Luleå kommun, Norrbottens län. Svenska kraftnät tillsammans med Vattenfall Eldistribution (Vattenfall) planerar nybyggnation av en 400- respektive 130 kV-station för att möjliggöra anslutning av SSAB:s nya toppmoderna fossilfria stålverk i Luleå. När det är klart kommer det nuvarande masugnsbaserade produktionssystemet att avvecklas. Det nya stålverket kommer att bestå av två ljusbågsugnar och ett integrerat valsverk för tillverkning av specialstål. Två 400 kV-ledningar (vardera cirka 29 km) planeras mellan stamnätsstation Svartbyn och Hällmyran. Därutöver planerar Vattenfall nya 150 kV-ledningar från station Hällmyran SSAB station på Svartön och Hertsöfältet. Fyra stycken 400/130 kV transformatorer planeras att installeras i Vattenfall regionnätsstation via fyra stycken transformator-/ledningsbrytare som Vattenfall kommer att äga och bekosta i Svenska kraftnäts 400 kV station. Eventuellt kan transformatorfack T3 samt T4 komma att ingå som option i entreprenadkontraktet vilket kommer att klargöras i samband med kommande anbudsgenomgångar. I detta skede ombeds anbudsgivaren också att prissätta eventuell merkostnad för det fall att dessa kommer ingå som option. Inga frågor kommer att kunna besvaras under perioden vecka 27 - 32. Anbudsgenomgångar planeras att hållas 2-3 veckor efter sista anbudsdag.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65310000 Eldistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110279:Lot:1