Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VS-arbeten
Referensnummer: IHUS-2019-00062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Uppsala kommuns Industrihus genomför upphandling av ramavtal avseende VS-arbeten för avrop av planerade och löpande underhållsåtgärder samt mindre justeringsarbeten och felavhjälpande åtgärder.
Ramavtal är utifrån gränsbelopp för avrop uppdelat i rangordning med avropsförfarande samt förnyad konkurrensutsättning. Ramavtal tecknas med max 5 entreprenörer. Avtalet omfattar en avtalstid om två (2) år - med möjlighet till förlängning med 1 + 1 år. Startdatum för avtal är planerat till 1.5.2020
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/05/2020Slut: 30/04/2022
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Avtalet omfattar en avtalstid om två (2) år - med möjlighet till förlängning med ett (1) år i taget och i sammanlagt maximalt två (2) år (1 + 1) om B så önskar.