8303-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-stöd till Tvångsvården
Referensnummer: SLSO 2022-3046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO avser att genomföra en upphandling av ett IT-stöd till tvångsvården. Målet är att tvångsvården i Region Stockholm och Region Gotland ska ha ett IT-stöd som uppfyller verksamheternas behov av ett ändamålsenligt stöd i att genomföra tvångsvård på ett rätts- och patientsäkert sätt samt att korrekt och fullständigt genomföra lagstadgad inrapportering.
Upphandlingens områden och omfattning
Upphandlingen omfattar ett kontrakt där leverans och införandet av ett IT-stöd för den juridiska processen vid tvångsvård enligt LPT och LRV inom Region Stockholm och Region Gotland samt uppdateringar, support och viss utbildning under hela avtalsperioden ingår.
Enligt lag kan tvångsvård endast bedrivas i offentligdriven psykiatrisk vård. Därför bedrivs all tvångsvård i Region Stockholm av Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) och av Hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Gotland
Uppskattat avtalsvärde, totalt för hela avtalsperioden inklusive förlängningsoption, är 15 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SLSO avser att genomföra en upphandla ett IT-stöd till tvångsvården med syftet att ge stöd för den juridiska processen vid tvångsvård inom Region Stockholm och Region Gotland. Målet är att tvångsvården i Region Stockholm och Region Gotland ska ha ett IT-stöd som uppfyller verksamheternas behov av ett ändamålsenligt stöd i att genomföra tvångsvård på ett rätts- och patientsäkert sätt samt att korrekt och fullständigt genomföra lagstadgad inrapportering.
Accept samtliga administrativa villkor