83041-2022 - ResultatSverige-Falun: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Korsnäs vattenvägar
Referensnummer: FEV21/0153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Korsnäs kraftstation ligger i Korsnäsströmmen alldeles vid utloppet till Runn i Falu kommun. Kraftverket byggdes redan 1908-1909 och har under många år varit i drift. Nu är det dags för en upprustning och förbättring av vattenvägarna i området kring kraftstationen.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en (1) entreprenör för att i samarbetsformen partnering genomföra projektet i en utförandeentreprenad.
Upphandlingen genomförs med ett förhandlat förfarande i två steg, där detta är steg 1 - Anbudsansökan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen