83055-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inventering och värdering av vattenanknutna kulturmiljöer
Referensnummer: 430-7073-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att få till stånd ett ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av att genomföra mer heltäckande inventeringar och värderingar av vattenanknutna kulturmiljöer i Västra Götaland och därmed få ett mer fördjupat kunskapsunderlag på plats inför eventuella biotopvårdande åtgärder.
I upphandlingen kan anbudslämnare också svara på specifikt avrop gällande Rolfsån som kommer utvärderas separat genom förnyad konkurrensutsättning efter tilldelning av ramavtal. Detaljer för detta avrop anges i "Avrop Rolfsån".
För denna upphandling tillämpas ABK 09 allmänna kontraktsvillkor för konsulttjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning, 90715000 Föroreningsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen