830571-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder – Tensta 4:11
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelTensta 4:11
BeskrivningI december 2021 erhöll Familjebostäder en markanvisning på Tensta 4:11 på 200 lägenheter samt ett LSS-boende. Förslaget innebär att den befintliga markparkeringen tas i anspråk. Den kompenseras med parkering inom ett parkeringsdäck för nytillkommande bostäder. Det befintliga parkeringsbehovet för intilliggande fastighet Krällinge 1 vilken idag nyttjar markparkeringen tillgodoses inom befintligt bestånd.
Intern identifierareFB 2025/886
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTensta 4:11