2. Förfarande
Förfarande
Titel: P17549-P17553 Upprustning av Terminalbyggnad samt Markarbeten och Sopsugsinstallationer
Beskrivning: Projekten är uppdelade per fastighet och syftet med att genomföra entreprenaderna tillsammans är att dessa projekt är en sopsugsterminal som betjänar resterande fastigheter. Projektet ska se till att vägar, nödutrymningsvägar och de boende ska påverkas minimalt. Fastigheterna är belägna i närhet av varandra vilket kan medföra möjliga besparingar för etablering, projektering, material, personal och samordningskostnader. Beställaren avser upphandla en (1) entreprenör och anbud ska lämnas för samtliga huvuddelar av en och samma anbudsgivare. Entreprenadform: Totalentreprenad enligt ABT 06. För mer information se upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: SHEM 2025/1080
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232470 Avfallsdepå, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: P17549-P17553 Upprustning av Terminalbyggnad samt Markarbeten och Sopsugsinstallationer