2. Förfarande
Förfarande
Titel: Resurskonsult till funktionen Kontraktsstöd inom avdelningen Västlänken
Beskrivning: Projekt Västlänken behöver en kompetenskonsult med särskild inriktning på kontraktsstöd för mycket stora entreprenader och uppdragskontrakt. Kompetenskonsulten ska utgöra ett kvalificerat stöd till projektledare och övriga projektfunktioner i frågor rörande kontraktsförvaltning, entreprenadjuridik och reglering. Uppdraget omfattar bland annat: Hantering av kontraktsfrågor och underrättelser i enlighet med gällande standardavtal (t.ex. ABT 06, AB 04, ABK 09) samt särskilda kontraktsvillkor. Analys och rådgivning i komplexa entreprenad- och ersättningsfrågor, inklusive bedömningar av kostnadsanspråk, ÄTA-hantering samt frågor om tidsförlängning och hinder. Stöd i förhandlingar med entreprenörer och konsulter för att säkerställa affärsmässighet och kontraktsenlig reglering. Upprättande och granskning av kontraktsdokumentation, såsom underrättelser, svarsskrivelser, beslutsunderlag och övriga kontraktshandlingar. Utbildning och kompetensöverföring till projektorganisationen i syfte att stärka kunskap och enhetlighet i tillämpningen av kontraktsvillkor och regelverk. Proaktiv rådgivning till projektledare i syfte att förebygga tvister, hantera risker och säkerställa en korrekt och konsekvent kontraktstillämpning.
Intern identifierare: KOM-419633
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Resurskonsult till funktionen Kontraktsstöd inom avdelningen Västlänken