83098-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Laboratorietjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: 4.4.11-01001/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Laboratorietjänster.
Fusariumtoxinanalyser i höstvete, vårvete, havre, höstrågvete och vårkorn.
Fusariumartanalyser på proverna ovan.
Virulenstudier av svenska gulrostisolat och smittoförsök med svenska höstvetesorter.
Monitering av fungicidresistens för främst Septoria tritici.
Upphandlingsförfarande.
Vi genomför upphandlingen som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen