83123-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av personalresurser för drifts- och anläggningsarbete samt evenemang
Referensnummer: KSN-2018-0623
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för successiva avrop av personalresurser för drifts- och anläggningsarbete samt evenemang. Avropen avser resursstöd inom Beställarens drifts­- och anläggningsentreprenader samt evenemang vid exempelvis arbetstoppar, sjukdom, personalbrist m.m. Eftersom avtalet endast omfattar bemanning så tillämpas ABK istället för AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45236000 Markanläggning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 79610000 Personalförmedling, 79952000 Evenemang, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen