831473-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Västerleden, E18 - Kofotsgatan
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVästerleden, E18 - Kofotsgatan
BeskrivningFör att möjliggöra framtida detaljplaner och exploatering i området planeras en ny vägförbindelse mellan E18 vid Västerledsmotet (väg 128) och den befintliga Västerleden som ansluter till riksväg 66. Den nya vägen kommer att byggas som en modern 2+2-filig väg med mittseparering, anpassad för god trafikkapacitet och säkerhet. Längs vägsträckan kommer belysning att installeras för att förbättra trafiksäkerheten och ge en tryggare miljö, särskilt under dygnets mörka timmar. Som en del av projektet byggs även en separat gång- och cykelbana (GC-bana) längs vägen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98986:Lot:1