2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling - IT-drift-, support- och cybersäkerhet
Beskrivning: Sidas övergripande mål med upphandlingen är att välja en samlad leverantör samt att ha ett nära partnerskap med vald leverantör. I det partnerskapet önskar Sida att leverantören etablerar och vidmakthåller operativa och proaktiva tjänster som löpande resulterar i en hög förmåga och leveranssäkerhet avseende hela Sidas IT-miljö.
Intern identifierare: 25/001621
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72320000 Databastjänster, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72514000 Drift av dataanläggning, 72700000 Datanätstjänster, 72910000 Säkerhetskopiering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling - IT-drift-, support- och cybersäkerhet