2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter inom samhällsbyggnadssektorn - Förorenad mark
Beskrivning: Upphandling avser ramavtal för konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för konsultkategorin: FÖRORENAD MARK B avser att i första hand avropa konsulttjänsterna i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet, dvs inom både utrednings-, planerings- och genomförandeskedena. AUB.24: Sista dag för B att ge svar på frågor är den 2026-01-23. AUB.24: B kommer inte vara tillgänglig för frågor under perioden 2025-12-23 – 2026-01-06. AUB.31: Referenstagning kommer ske under veckorna 6-8, 2026.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122773:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71351500 Markundersökningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster