2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skafferivaror
Beskrivning: Härmed bjuder Kils kommun in till att lämna anbud på ett skafferiavtal avseende inköp av livsmedel i konsumentförpackningar till kommunens mindre enheter. Skafferiavtalet är i första hand avsett som ett komplement till kommunens övriga livsmedels avtal. Upphandlingens syfte är att säkerställa en jämn och hög kvalitet på de livsmedel som används inom exempelvis vårdboenden, fritidsgårdar, skolor och förskolor. En del av inköpen har även en pedagogisk eller social inriktning, då de sker tillsammans med brukare eller deltagare i olika verksamheter. Avtal kommer att tecknas med samtliga butiker som uppfyller de krav som ställs i upphandlingen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15800000 Diverse livsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118151:Lot:1