2. Förfarande
Förfarande
Titel: Medarbetarundersökning
Beskrivning: Statens institutionsstyrelse avser upphandla tjänsten medarbetarundersökning med färdiga frågeformulär med god validitet och reliabilitet som går att besvara digitalt via ett webbaserat enkätformulär för samtliga anställda. I upphandlingens omfattning ingår en kontaktperson som ska hjälpa oss i arbetet före, under och efter undersökningen. SiS vill bl a kunna se ledarskapsindex och medarbetarindex, OSA-resultat, eNPS. Formuläret ska i normalfallet ta cirka 20 minuter att fylla i. Med hjälp av projektledaren ska det gå att utforma upp till 20 frågor som mäter faktorer relevanta till SiS specifika verksamhet (hot och våld, säkerhet, policierelaterade mål inom arbetsmiljö, ledarskap och medarbetarskap). Medarbetarundersökningen ska genomföras varje år, troligtvis under våren, under avtalsperioden. Enkätverktyget ska vara stabilt och ha kapacitet att hantera registreringen av SiS respondenter under en begränsad tidsperiod. minst Bakgrundsvariabler såsom till exempel kön, ålderskategorier, utbildningsnivå, anställningstid ska kunna ingå efter önskemål från Statens institutionsstyrelse. Webportal eller liknande möjlighet ska finnas där varje chef ska kunna få ut sin egen resultatrapport. Chefer ska kunna få ut sina underchefers resultatrapporter. Superanvändare ska kunna få behörighet till att ta ut resultatet för hela organisationen samt alla chefers resultatrapporter. Superanvändare ska även kunna ta ut rapporter på bakgrundsvariabler som kön, ålder, yrkesroll, chefsresultat på olika sätt (ex befattningar)
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79311000 Undersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119693:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79311100 Utformning av undersökningar, 79313000 Resultatuppföljning, 79315000 Sociala undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79310000 Marknadsundersökningar, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik