2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yrkesförare Buss 2025 - Nässjö
Beskrivning: Arbetsmarknadsutbildning till Yrkesförare Buss. Syftet är att säkerställa tillgången på kvalificerade bussförare genom att erbjuda en komplett utbildning som leder till yrkeskompetensbevis (YKB) och D-körkort. Utbildningen ska omfatta både teoretiska och praktiska moment, inklusive säker körning, servicekunskap, trafikregler, arbetsmiljö och branschens kvalitetskrav. Målet är att deltagarna efter avslutad utbildning ska vara anställningsbara och motsvara kollektivtrafikens kompetensbehov i regionen.
Intern identifierare: Af-2025/0106 5016
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: I detta upphandlingsförfarande kommer Arbetsförmedlingen att annonsera upphandlingsdokument där samtliga krav på leverantören och krav på tjänsten framgår. Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, 19 kap. enligt nedan angivet förfarande: Upphandlingsdokument annonseras Kontroll av kravuppfyllelse Utvärdering Tilldelning
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Leveransområde Nässjö
Intern identifierare: 1822968-0
Ytterligare klassificering (cpv): 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del - Buss 2025
Intern identifierare: 1822969-1