83295-2020 - ResultatSverige-Östersund: Flygning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helikoptertjänster
Referensnummer: 100-8164-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen upphandlar helikoptertjänster i Jämtlands län. Planerad avtalsstart februari 2020. Upphandlingen är uppdelad i nio st uppdragskategorier på fyra upphämtningsorter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen