83331-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för socialförvaltningen
Referensnummer: 17/153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamhetssystem för socialförvaltningarna i kommunerna i Jönköpings län.
Inledning.
Jönköpings kommun och medverkande kommuner (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende förvaltningsövergripande verksamhetssystem åt socialförvaltningen. Intresserade leverantörer måste ansöka om att delta i upphandlingen för att ha möjlighet att lämna anbud i nästa skede.
Verksamhetssystemet ska i huvudsak täcka förvaltningens behov av IT-stöd inom hälso- och sjukvård, äldreomsorg, funktionshinderomsorg, individ- och familjeomsorg.
Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling där alla kommuner i Jönköpings län deltar. Varje kommun köper sin egen tjänst och varje kommun tecknar ett eget avtal med antagen Leverantör. Upphandlingsdelen av projektet görs i Jönköping kommuns regi och införandet sker i projekt i de deltagande kommunerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen