Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillgänglighetskonsulten skall tillhandahålla tillgänglighetstjänster och skall delta i projekteringsarbetet, bevaka, granska och samordna Västfastigheters och brukarnas krav och intentioner samt att föra detta vidare till samtliga berörda i projektet.
Tillgänglighetskonsultens uppdrag avser deltagande i ny- och ombyggnadsprojekts samtliga skeden i byggprocessen inom Västfastigheters fastighetsbestånd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen