2. Förfarande
Förfarande
Titel: Linjetrafikupphandling 2028
Beskrivning: Upphandlingen avser linjetrafik med buss i Kronobergs län och omfattar både stadsbuss och regionbuss. Avtalstiden kommer att vara ca 7-8 år. Inom ramen för upphandlingen kommer ingå åtagande för leverantören att överta den befintliga trafikutövarens fordon. Den 1 december 2025 består fordonsflottan av 185 fordon varav 47 elbussar (för utförande av stadstrafik) samt 80 biogasbussar och 58 HVO-bussar (för utförande av regiontrafik och skoltrafik). Merparten av fordonen är trafiksatta i december 2023 (biogas- och HVO-bussar) och i juli-augusti 2025 (elbussar). I nuvarande fordonsflotta finns 12st fordon som är trafiksatta vid ett annat datum. Nuvarande volymer för den aktuella busstrafiken uppgår (baserat på hittills tillgängliga siffror för år 2025) ungefär till km/årligen: Regiontrafik: 9 000 000; Skoltrafik: 500 000; Stadstrafik: 3 500 000.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg