83414-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende El-servicearbeten samt jour
Referensnummer: IHUS-2019-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Uppsala kommuns Industrihus tillsammans med Uppsala kommun Förvaltningsfastigheter AB genomför upphandlingen av ramavtal avseende el-servicearbeten samt jour.
El-servicearbeten omfattar bl a Justeringsarbeten och avhjälpande underhåll i såväl allmänna utrymmen som i lokaler. Återkommande planerade elarbeten samt begränsade om- och tillbyggnader inom Bs bestånd. I förfrågan ingår även Jour & beredskap. Anbud avseende jour och beredskap är valfritt.
Ramavtal tecknas med max fem A vilka uppfyllt kvalifikationer och lämnat anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt. Avtalen kommer vara uppdelade i rangordning med avropsförfarande samt förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen