83425-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diatermi
Referensnummer: IN-IN22-0186
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar:
- Leverans av Diatermiapparat med fotpedal, rökutsug, vagn och argontillsats inklusive installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
- Klinisk och teknisk dokumentation
- Utbildning av klinisk och teknisk personal
Diatermiapparaten kommer att placeras i Region Västmanland och Region Sörmlands lokaler.
Takvolym
Takvolymen i ramavtalet:
Diatermi 82 st
Rökutsug 70 st
Argontillsats 10 st
Vagn 45 st
Uppgifterna baseras på tidigare års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen