Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Microsoftkompetens - konsulter
Referensnummer: 2017.35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen söker en kunskapspartner som i tätt partnerskap med kommunen förvaltar och vidareutvecklar kommunens Microsoftbaserade infrastruktur. Konsult och supportkompetens för förvalta och vidareutveckla.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunens syfte med upphandlingen är att säkerställa kvalitativa leveranser avseende support och konsultkompetens för att tillgodose verksamheternas högt ställda krav och förväntningar på kompetens och utveckling.
Kommunen söker en kunskapspartner som i tätt partnerskap med kommunen förvaltar och vidareutvecklar kommunens Microsoftbaserade infrastruktur.
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej