Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar byggnadsarbeten avseende avhjälpande underhåll och akuta åtgärder, som beräknas understiga 0,5 MSEK, på beställarens fastighetsbestånd. Beställaren genomsnittliga årsomsättning för byggnadsarbeten felavhjälpande är svår att uppskatta, men bedöms för närvarande uppgå till mellan 12-14 miljoner SEK per år. Antal arbetsorder har historiskt uppgått till cirka 1 500 per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45421000 Snickeriarbeten, 45422100 Träarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45454100 Restaureringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen