83478-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon 2022
Referensnummer: 2022-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Fabriksnya fordon.
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2022-11-11 14:00.
Omfattning
Upphandlingen avser inköp av fabriksnya fordon. Fordonen som upphandlas är personbilar och lätta lastbilar upp till 3,5 ton, och upphandlingen är indelad i nedanstående 21 anbudsområden (AO) som vart och ett avser en specifik fordonsklass.
Respektive anbudsområde, av de 21 anbudsområdena, efterfrågas med de drivmedel som efterfrågas för respektive fordonsklass enligt Bilaga 4 Anbud AO1 t.o.m. Bilaga 24 Anbud AO21.
Personbilar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34133000 Ledade lastbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Kalmarhem AB (org.nr 556526-5906)
Mörbylånga Bostad AB (org.nr 556828-7629)
Mörbylånga kommun (org.nr 212000-0704)
Torsås kommun (org.nr 212000-0696)
Öland kommunförbund (222000-0216)
Borgholm Energi Elnät (org.nr 556020-7622)
Borgholm Energi AB (org.nr 556527-7455)
Borgholm kommun (org.nr 212000-0795)
Emmaboda kommun (org.nr 212000-0738)
Emmaboda Energi och Miljö AB (org.nr 556372-9093)
Emmaboda Elnät AB (org.nr 556459-9272)
Nybro kommun (org.nr 212000-0753)
Växtplats i Kalmar AB (556052-8035)
Beställaren uppskattar att den totala inköpsvolymen per år till ca 37 miljon SEK. Takbelopp för denna upphandling uppskattas vara 180 miljoner SEK för hela avtalsperioden. I det fall takbeloppet överstigs äger beställaren rätt att säga upp avtalet utan närmare anledning.
Avtalsform
Ramavtal, där avtal kommer att tecknas med samtliga leverantörer som uppfyller samtliga obligatoriska krav och har minst ett utvärderingspris i någon av bilagorna bilaga 4 Anbud AO1 t.o.m. bilaga 24 Anbud AO21 och för något av de angivna drivmedlen/delområdena inom aktuellt anbudsområde. Avsikten är att ramavtal ska tecknas med flera leverantörer per anbudsområde.
Avtalstid
Ramavtalet gäller under fyra år från avtalets undertecknande.
Från det att ramavtalet har löpt i 18 månader, kan Upphandlande myndighet säga upp ramavtalet med sex månaders uppsägningstid. Uppsägningen ska vara skriftlig.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Mercell TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Mercell TendSign.
Upplysningar under anbudstiden
All kommunikation i Upphandlingen sker via Mercell TendSign.
Sista dag för frågor är 2022-11-01.
Leverantören uppmanas innan anbud lämnas att adressera problem i upphandlingsdokumentet med tillhörande bilagor via frågor och svar.
Anbudet ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign.
Prövning av leverantören
Leverantören ska uppfylla följande obligatoriska krav. En leverantör som inte uppfyller de obligatoriska kraven kan komma att uteslutas från upphandlingen.
Prövning av anbud
Anbudspris
Samtliga anbudspriser i Bilaga 4 Anbud AO1 t.o.m. Bilaga 24 Anbud AO21 ska anges i SEK exklusive mervärdesskatt.
Utvärderingsmodell
Samtliga leverantörer som uppfyller samtliga obligatoriska krav och har minst ett utvärderingspris i någon av bilagorna Bilaga 4 Anbud AO1 t.o.m. Bilaga 24 Anbud AO21 kommer att tilldelas ramavtal inom aktuellt anbudsområde.
Avsikten är att ramavtal ska tecknas med flera leverantörer per anbudsområde och drivmedel.
Tilldelningsbeslut
Beställaren kommer att skicka en underrättelse om tilldelning med e-post till samtliga anbudsgivare via den e-postadress som respektive anbudsgivare har registrerat i Mercell TendSign i samband med anbudsinlämningen.
Bilagor
Bilaga 1. Sanningsförsäkran
Bilaga 2. Undertecknande av anbud
Bilaga 4-24. Anbudområde A01-A021