83479-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av lokomotiv
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upprustning Regina U4 2021
Referensnummer: 1-1549-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50221000 Reparation och underhåll av lokomotiv
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik AB inbjuder härmed intresserade leverantörer att inkomma med ansökan om att lämna anbud i rubricerad upphandling Upprustning Regina U4 2021 med diarienummer 1-1549-20, i enlighet med dessa upphandlingsdokument.
Upphandlingen av Upprustning Regina U4 2021 omfattar upprustning av åtta (8) fordon av typen trevagnars Regina som ska upprustas med paket U4 under 2022 - 2023. Upprustningen följer fordonens livscykelplan på 30 år. Fordonen ska genomgå en mindre upprustning (U2) var femte till sjunde år och en större upprustning (U4) var 16 - 18:e år för att bibehålla god kvalitet och tidsenlig kundupplevelse. Fordonen togs i bruk år 2003 - 2008 och behöver nu genomgå en upprustning U4. De äldsta av fordonen bör åtgärdas först under avtalstiden för att alla fordon långsiktigt ska hamna på samma nivå. Samtliga fordon ska genomgå interiör och exteriör upprustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen