834817-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Återvinning av avfall – Logistikhubb för hantering, mellanlagring och leverans av rälskrot för pilot 2-3 ”Rälretur 2026”
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLogistikhubb för hantering, mellanlagring och leverans av rälskrot för pilot 2-3 ”Rälretur 2026”
BeskrivningUpphandlingen genomförs som ett steg i ett pilotprojekt där Trafikverket vill prova möjligheten att högvärdigt materialåtervinna spåroduglig räl (gammal räl blir ny räl). Projektet som ingår i piloten är spårbyte på sträckan Kil-Sunnehed.
Intern identifierareKOM-419042
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 45213270 Bygg- och anläggningsarbeten: återvinningsanläggning, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareLogistikhubb för hantering, mellanlagring och leverans av rälskrot för pilot 2-3 ”Rälretur 2026”