2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bussresor
Beskrivning: Ramavtalet gäller bussresor för anställda, studenter och besökare inom Umeå Universitets verksamheter. Behovet kan avse exempelvis utflykter/transporter till och från olika evenemang, personalutflykter, konferenser, studiebesök samt övriga turer inom Umeå universitets verksamhet. De flesta resor genomförs med utgångspunkt från campus Umeå och inom Umeå kommun. Umeå universitet bedriver dock verksamhet på flera orter i landet varför andra start- och stoppunkter förekommer. Transport av lite större och längre karaktär kan förekomma, så som bussresor på två eller fler dagar. Transportuppdragen ska kunna ske samtliga vardagar, även helger kan bli aktuella vid enstaka tillfällen. Upphandlingen omfattar enkel, tur och retur-, rundresor samt resor med korta och långa stopp under färden för främst: Fordon med plats för 7- 22 passagerare.Fordon med plats för 23- 54 passagerare Resor för fler resenärer kan dock komma att avropas. Antal resenärer kan variera från små till mycket stora grupper. I vissa sammanhang finns även behov av flera bussar i ett uppdrag. Ramavtalet omfattar avtal med maximalt tre (3) leverantörer och inga volymer garanteras
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:86680:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare