See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Företagshälsovård
Beskrivning: En bra arbetsmiljö är en viktig strategisk fråga för beställaren. I arbetsmiljön ingår allt som påverkar oss i vårt arbete fysiskt, organisatoriskt och socialt. Målet med denna upphandling är att teckna avtal med en eller flera leverantörer för företagshälsovård som tillträder under första halvåret 2026. Avtal kommer tecknas med en eller flera leverantörer. Volym kan ej garanteras.
Intern identifierare: KS 2025/1076
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85147000 Företagshälsovård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandlingsdokument
Beskrivning: Företagshälsovård
Intern identifierare: 1791628-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del/Huvudområde
Beskrivning: Behoven inom den fysiska arbetsmiljön består av råd och stöd kopplat till arbetsplatsens utformning i samband med riskbedömningar och skyddsronder och inför ombyggnationer. Chefer behöver stöd i att säkerställa att medarbetarna använder de hjälpmedel som finns och råd och stöd i individärenden vid återgång i arbetet samt förebyggande vid behov. Behov finns också att stötta chef och medarbetare i att stärka medarbetarskapet för att uppnå en hållbar arbetshälsa och klara de fysiska förutsättningar som arbetet kräver.
Intern identifierare: 1796965-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del/anbudsområde Kränkande särbehandling, trakasserier och sexuella trakasserier
Beskrivning: Leverantören ska erbjuda specialistkompetens inom organisatorisk och social arbetsmiljö och bistå beställaren i det systematiska arbetsmiljöarbetet genom: Arbetsmiljökartläggningar Utredning och stöd vid konflikter Stöd inom kränkande särbehandling, trakasserier och sexuella trakasserier Kvalificerad utredning vid kränkande särbehandling Stödsamtal Stödsamtalspaket Chefsstödsamtal Enskild chefshandledning Chefshandledning i grupp Grupputveckling Krisstöd dygnet runt Hot och våld (förebyggande insatser) Utbildningar
Intern identifierare: 1796975-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Del/Chefstödsamtal och enskild chefshandledning
Beskrivning: xxxxx
Intern identifierare: 1799378-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Del/Första hjälpen och HLR
Beskrivning: Leverantören ska erbjuda specialistkompetens inom hälsa och bistå beställaren i det systematiska arbetsmiljöarbetet genom följande insatser/tjänster: Rådgivning, stöd och utredning och bedömningar vid ohälsa som påverkar arbetet Alkohol- och drogtester vid misstanke om påverkan Utredning och klarläggande av alkohol- eller drogbruk Medicinska kontroller enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter om medicinska kontroller i arbetslivet, AFS 2023:15 Tjänstbarhetsbedömning/nyanställningsundersökning Vaccinationer Hälsoprofilsbedömning Första hjälpen och HLR Information och underlag för stöd från AFA Tobaksavvänjning Utbildningar
Intern identifierare: 1796978-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Del/Arbetsförmågeutredning
Beskrivning: Upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1796980-5