83486-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Elfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elfordonspool som tjänst
Referensnummer: KS2017/5622 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144900 Elfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av öppen elfordonspool med elbilar och elcyklar. Elfordonspoolen är en del i Karlskrona kommuns arbete med att minska sin miljö- och klimatpåverkan samt ha ett effektivt resursutnyttjande. Målsättningen med upphandlingen, är att få en elfordonspool med hög nyttjandegrad av både interna och externa användare. Tjänsten behöver vara utformad på ett sådant sätt att det är lätt att boka och få tillgång till fordonen. Då externa användare förväntas vara sällananvändare krävs användarvänlighet. Tjänsten behöver ha en hög driftsäkerhet så användaren kan boka ett fordon med vetskapen om att det kommer att fungera. Vid problem behöver det finnas rutiner och handlingsberedskap hos leverantören för hur dessa avvikelser ska hanteras. För att öka användandet av cykel är det viktigt att ha en portaltjänst där både elcykel och elbil ingår. Utifrån Karlskrona kommuns mål, är det viktigt att tjänsten elfordonspool samlar relevanta data som möjliggör uppföljning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser öppen elfordonspool med elbilar och elcyklar.
Karlskrona kommun har en större administrativ verksamhet placerad i Ruthensparre på Östra Hamngata 7B. I fastigheten finns ca 300 medarbetare varav en stor andel regelbundet behöver tillgång till transportmedel. För att lösa detta finns i dagsläget en traditionell bilpool med fossila fordon i nära anknytning till adressen. På denna plats finns även laddstolpar för upp till 8 elbilar. I närområdet finns ytterligare kommunala verksamheter som även de lånar fordon från bilpoolen.
Karlskrona kommun har mål om att minska sin miljö- och klimatpåverkan samt att ha ett effektivt resursutnyttjande. Det finns därför en stark motivation att få ett bättre urval av fordon för att resandet ska kunna göras med mindre avtryck i miljön. Det är också viktigt att öka tillgängligheten till fossilfria transportmedel. Utifrån ett helhetsperspektiv blir det önskvärt att inte bara kunna dela transportresurser internt utan att även kunna göra det med kommuninvånare och andra aktörer i närområdet.
Målsättningen med upphandlingen av en elfordonspool är att få en elfordonspool med hög nyttjandegrad av både interna och externa användare. För att uppnå detta behöver tjänsten vara utformad på ett sådant sätt att det är lätt att boka och få tillgång till fordonen. Eftersom många externa användare kan förväntas vara sällananvändare behöver tjänsten, och tekniken kring tjänsten, vara användarvänlig. Tjänsten behöver ha en hög driftsäkerhet så att användaren kan boka ett fordon med vetskapen om att det kommer att fungera. Om problem skulle uppstå behöver det finnas rutiner och handlingsberedskap hos leverantören för hur dessa avvikelser ska hanteras. För att öka användandet av cykel är det viktigt att ha en portaltjänst där både elcykel och elbil ingår, detta för att öka exponeringen av cykel som alternativ vid transport.
Utifrån Karlskrona kommuns mål, både övergripande och kring tjänsten, är det viktigt att tjänsten elfordonspool samlar relevanta data som möjliggör uppföljning.