2. Förfarande
Förfarande
Titel: Växter och växtservice
Beskrivning: Umeå universitet upphandlar ramavtal för leverans och skötsel av växter vid Umeå campus och Konstnärligt campus. Uppdraget omfattar löpande växtservice samt nyanskaffning av växter och krukor för universitetets inomhusmiljöer. Syftet är att säkerställa en enhetlig och trivsam växtmiljö med växter av hög kvalitet som är lämpliga ur allergi- och säkerhetssynpunkt. Ramavtal tecknas med en (1) leverantör för två (2) år med möjlighet till förlängning i ytterligare två (2) perioder om ett (1) år vardera. Det uppskattade värdet för hela avtalsperioden är 3 000 000 SEK. Takvärdet för hela avtalsperioden är 4 000 000 SEK. Det uppskattade värdet är inte bindande, men takvärdet får inte överskridas.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114608:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03451000 Växter