83507-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ulriksdals station
Referensnummer: UH-2022-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nyproduktion av ca 226 lägenheter, varav ca 100 uppförs av Besqab, och ca 126 av Signalisten.
Denna entreprenad omfattar i huvudsak
·         markarbeten (schakt, spont, sprängning)
·         ledningsomläggningar och nyanslutningar ledningar
·         rivningsarbeten
·         grundläggningsarbeten
för dessa hus, och genomförs som en gemensam upphandling för två olika byggherrar och beställare, då husen underbyggs med ett gemensamt garage.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Huvuddel 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ulriksdal station
Del nr: Huvuddel 2