83508-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Försäkringar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löneväxling
Referensnummer: 18/188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad tillämpar löneväxling och kommer erbjuda anställda att försäkringsgivare som erbjuder löneväxling.
Orientering om uppdraget
Avtal kommer att tecknas med två valbara försäkringsgivare som ska erbjuda traditionell förvaltning och fondförvaltning. Eftersom det är en begränsad volym vill staden begränsa antalet leverantörer till två som erbjuder både traditionell förvaltning och fondförvaltning. Leverantörer som bara har den ena förvaltningsformen i sitt sortiment har möjlighet att åberopa annat företags kapacitet enligt 14 kap. 6 § LOU. Det finns också en möjlighet enligt 4 kap. 5 § LOU för grupp av leverantörer att lämna anbud.
Idag tillämpas löneväxling och samtliga anställda som löneväxlar kommer att erbjudas att teckna avtal med de nya leverantörerna, möjlighet kommer dock finnas att kvarstå hos nuvarande försäkringsgivare.
Samtliga nytillkomna kommer endast att erbjudas att teckna avtal med de försäkringsgivare som utvalts i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lidingö stad, stadsledningskontoret, med stöd från Säkra, har fått i uppdrag att upphandla försäkring för löneväxling som erbjuds till utvalda anställda.
Staden förbinder sig inte att leverera viss volym då det slutliga valet av försäkringsgivare görs av individen.
Anbud ska lämnas på hela upphandlingen. Uppdraget lämpar sig inte för uppdelning.
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar. Anbud får samla information som efterfrågas i kravspecifikationen i ett eller flera dokument/fil.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.