Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av Granvågsnipornas naturreservat
Referensnummer: 512-1354-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
I Granvågsniporna finns lättgångna vandringsstigar som är anpassade för rörelsehindrade, rastplatser och toalett. Entreprenören måste kunna besöka området regelbundet då det är många personer som besöker platsen och det finns ett stort behov av tillsyn, städning, vedhantering etc. I området måste stigar och friluftsanordningar skötas. Ängsmarker ska skötas genom slåtter och röjningar. Kontakt ska hållas med djurägare i området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen