83523-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Inredningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inredningstjänster, inredningsarkitekt och certifierad inredare.
Referensnummer: KS 2019-00056
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79931000 Inredningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inredningsarkitekt och certifierad inredare som ska vara behjälplig vid inköp av möbler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Brott
Enligt LOU 13 kap. 1§ ska en upphandlande myndighet utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören enligt dom som vunnit laga kraft är dömd för brott som innefattar:
Deltagande i kriminell organisation
Bestickning
Bedrägeri
Penningtvätt eller finansiering av terrorism
Terroristbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet
Människohandel
Kvalificering utländska eller nystartade företag
Utländska eller nystartade företag ska visa att man uppfyller samtliga krav som beskrivits ovan under punkt 3.1 Kvalificering.
Anbudsgivare vars företag inte har tidigare erfarenhet kan åberopa anställda inom företaget för uppdraget med tidigare erfarenhet av liknande uppdrag som efterfrågas.
Anbudsgivare ska lämna referens för personer med tidigare arbetserfarenhet enligt ovan.
Anbudsgivare ska lämna en förklaring/intyg, ex. intyg från revisor eller bank, som visar att företaget innehar motsvarar ekonomiska stabilitet som det som ovan krävs.