83575-2017 - ResultatSverige-Henån: Arbeten som rör telekommunikationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Bredbandsnät Västra Orust Hälleviksstrand Kråksundsgap.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Orust.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandling av leverantör för byggande och tillhandahållande av ett passivt fiberoptiskt nät för bredband gällande område 3: Västra Orust, område 4: Hälleviksstrand samt område 5: Kråksundsgap, Orust kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.