83578-2017 - ResultatSverige-Kiruna: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, byråtjänster inom intern- och marknadskommunikation, Kiruna kommunkoncern.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 13: Reklamtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kiruna.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Den aktuella ramavtalsupphandlingen avser byråtjänster enligt rubrik inom den ordinarie verksamhet kommunkoncernen bedriver samt inom de projekt där kommunen är huvudman.
Uppdragen kan komma att bestå av rådgivning samt produktion av idé (original) och layout av bland annat annonser, trycksaker, bildspel, mallar, skyltar, rollups och vepor. Det kan också bli aktuellt med produktion av rörlig bild och illustrationer samt webbdesign.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72413000 Webbsideutformningstjänster, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79822500 Grafisk formgivning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.