83579-2017 - ResultatSverige-Halmstad: Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Underhåll av vägbelysning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kodSE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Entreprenaden avser underhåll av gatubelysning, för perioden 1.3.2017–31.12.2019 med möjlighet till ytterligare 2 år. Belysningsentreprenaden omfattar områden inom Halmstad kommun. Inom området finns det totalt ca 24 000 st. ljuspunkter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 45316110 Installation av vägbelysning, 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 3 000 000 SEK
exkl. moms