Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskolskjuts
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudregeln för särskolskjuts är att kommunen ska ordna kostnadsfri särskolskjuts till och från den särskola som kommunen har placerat särskollever i. För detta har Klippans kommun behov av särskolskjuts för särskolelever. Därtill finns det även behov av särskoleskjutstransporter vid olika arrangemang som till planerade extraturer, simhall, utflyktsresor etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar främst till att tillhandahålla särskolskjuts och andra särskoltransporter i Klippans kommun gällande 4 olika busslinjer, 101 - 104.