See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultförmedlare
Beskrivning: Marks kommun har ett behov av att upphandla en konsultförmedlare som kan förmedla verksamhetsnära konsulttjänster där konsultförmedlaren ansvarar för processen gällande urvalet av lämpliga konsulter.
Intern identifierare: 24/150
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Obligatoriska krav
Beskrivning: Kommunen har identifierat ett behov av att upphandla en konsultförmedlare vars uppdrag omfattar förmedling av konsulter inom olika områden, för både långa och korta uppdrag och där konsultförmedlaren ansvarar för hela processen avseende urvalet av lämpliga konsulter samt ansvarar för avtal och övrig administration. Syftet med upphandlingen är att ge kommun möjlighet att, genom en oberoende konsultförmedlare, anlita utomstående kompetens för utredningar, analyser, utvärderingar och processutveckling, projektledning samt managementfrågor, ledningsstöd och förändringsarbete inom olika verksamhetsområden. Detta avtal ska ses som ett komplement till kommunens redan befintliga, och kommande avtal, inom verksamhetsområden med specifika kompetensbehov.
Intern identifierare: 2
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärderingskriterium
Intern identifierare: 1