Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Landskapsvård, Tätortsnära Slyröjning, Fornvård och Vassklippning
Referensnummer: SBN 2018/419-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Landskapsvård omfattar landskapsvårdande slåtter, gräs- och slyröjning,
Tätortsnära slyröjning omfattar årlig slyröjning.
Fornvård, skötselåtgärderna består främst av gräsröjning och/eller slyröjning.
Vassklippning, uppdraget omfattar årlig vassklippning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Område 1 – Landskapsvård
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77200000 Skogstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar landskapsvårdande slåtter, gräs- och slyröjning, enligt kommunens landskapsplan.
Område 2 – Tätortsnära slyröjning
Del nr: Område 2
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
Uppdraget omfattar årlig slyröjning, som är en form av årsskottsröjning. Slyröjningen ska utföras enligt de instruktioner som finns i kommunens tätortsnära slyröjningsplan.
Område 3 – Fornvård
Del nr: Område 3
Ytterligare CPV-kod(er) 77100000 Jordbrukstjänster, 77200000 Skogstjänster
Fornminnesområdena är vackra naturmiljöer som ska skötas utifrån riktlinjerna i kommunens fornvårdsplan med syfte att skapa stor artrikedom i både träd- och buskskikt. Skötselåtgärderna består främst av gräsröjning och/eller slyröjning.
Område 4 – Vassklippning
Del nr: Område 4
Uppdraget omfattar årlig vassklippning.
Vassklippning ska utföras enligt de instruktioner som finns i kommunens vassklippningsplan.