83643-2023 - ResultatSverige-Jämtland: Hjälpmedel för funktionshindrade personer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Portabla ramper RU RJH
Referensnummer: HSN/1271/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten och Region Västerbotten inbjuder till anbudsgivning gällande - Portabla ramper RU RJH med diarienummer HSN/1271/2021, enligt bifogade handlingar.
Planerad avtalstid är 2023-02-01 – 2027-01-31 med möjlighet för Köparen att säga upp avtalet i förtid, se avtalsmallen.
Upphandlingens totala värde uppskattas till 7 600 000 SEK. Värdet är en vägledning och inte en bindande beställningskvantitet. Något garanterat värde eller en viss avropsvolym under avtalstiden utlovas inte. Ramavtalet kommer dock att upphöra om inköp överstiger två (2) gånger det uppskattade avtalsvärdet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 34953000 Ramper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tabellen nedan är en uppskattning av avtalsvärdet för upphandlingens olika produktgrupper.
Tabellen behöver läsas med följande bakgrundsinformation:
·         Avtalsvärdet är beräknat utifrån 4 års avtal men baserat på förbrukningssiffror från 2 avtalsår.
Portabla ramper - ungefärligt avtalsvärde (4 år) baserat på tidigare statistik
Antal
Avtalsvärde
Ramper för manuella rullstolar
436 422 kr
Ramper för elrullstolar
184 680 kr
Vikbara ramper
126 618 kr
Tröskelramper
6 704 800 kr
Tillbehör/reservdelar
182 000 kr