83672-2019 - ResultatSverige-Gustavsberg: Hämtning av hushållssopor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning i Värmdö kommun
Referensnummer: 2018TEN/0108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511200 Hämtning av hushållssopor
II.1.4.
Kort beskrivning
ENTREPRENÖREN OMFATTAR FASTLAND OCH ÖAR MED BROFÖRBINDELSE
— Hämtning av mat- och restavfall.
— Hämtning av grovavfall.
— Hämtning av trädgårdsavfall.
— Hämtning av latrin.
— Hämtning av elavfall inkl. bärbara batterier från hushåll.
Entreprenaden omfattar fastland och öar med broförbindelse i hela kommunen.
AVTALSTID
Entreprenaden omfattar tiden från 2019-10-01 till 2024-09-30, med möjlighet till maximalt 2 års
Förlängning,
SYFTET MED UPPHANDLINGEN
Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera
Bort hushållsavfall.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511200 Hämtning av hushållssopor, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen