837437-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Rensning av avlopp – Ramavtal slamsugning, högtryckspolning och TV-inspektion
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal slamsugning, högtryckspolning och TV-inspektion
BeskrivningRamavtalet omfattar slamsugning, högtryckspolning och TV-inspektion inom beställarens fastighetsbestånd. Med slamsugning och högtryckspolning inom en fastighet avses bland annat slamsugning och högtrycksspolning med hetvatten av dagvattenledningar, dräneringsledningar, brunnar, oljeavskiljare, fettavskiljare m.m. samt i förekommande fall rotskärning. Även filmning av ledningar kan komma att avropas. Samtliga objekt finns belägna inom Norrköpings kommun. Ramavtal tecknas med två rangordnade leverantörer, förutsatt att tillräcklig många kvalificerade anbud inkommer, där samtliga villkor för avrop är fastställda. Uppskattad avtalsstart är 2026-02-24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90470000 Rensning av avlopp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120760:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 76600000 Besiktning av rörledningar, 90491000 Besiktning av avlopp, 90480000 Skötsel av avloppsnät