83768-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Kv. Bygeln 5 - totalentreprenad med samverkan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKv. Bygeln 5 - totalentreprenad med samverkan
BeskrivningEntreprenaden omfattar en total byggteknisk upprustning och ombyggnation för fastigheten Bygeln 5. Målsättning att inrymma ett förvaltningskontor med 265 fullständiga arbetsplatser. Kontoret i sin nuvarande utformning omfattar 5639 m² och kommer inrymmas i de sydöstra delarna av fastighetens låghusdelar samt i ett av punkthusen. Inriktningen är att förutom förvaltningskontoret inrymma ca 109 seniorbostäder i fastigheten vilket innebär en utökning med 70 bostäder. Övrigt Entreprenaden är uppdelad i två huvuddelar och respektive huvuddel kommer att genomföras som en totalentreprenad med samverkan, se ”Entreprenadkontrakt” för en närmare beskrivning av byggprocessen och entreprenadens två faser.
Intern identifierareMIC 2024/75
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKv. Bygeln 5 - totalentreprenad med samverkan